Does It Make Sense?

$6.99 per pound?

It used to be $6.99 per piece!

Each watermelon weighs around at least 10 pounds… it does not make sense for us to pay $69.90 for a piece…

Maybe for the store and the farmers … that price per pound made sense to them … but that price per pound did not make sense to us …

Specially when a rival store nearby is selling it for $3.78 per piece…

My wife bought the $3.78 … it made sense to us … and the watermelon was sweet !

Always ask: ‘Does it make sense … ?’

The same applies to SAFe. If something is off … it does not make sense to your situation … then do not do it… or stay away from it.

SAFe is a framework … with values and principles … not a set of prescriptions.

SAFe requires you to think… creatively…. And resourcefully … and work enthusiastically (with love and purpose)… and applying its values and principles.

not mindlessly looking for and following a set of prescriptions… to follow and execute word for word … like how newbie actors would with the script that was handed to them.

SAFe wants you to think and get real and deep with your own context and content … and transform in such a way that it makes sense to your situation and to your ecosystem.

There are many other ideas like this — short but sweet ideas — are found in over 60 topics in my new book, ‘SAFe (6.0) Is like …’ … available on Amazon… it has reached ‘# 1 New Release’ several times! Check it out.

By Clarence Galapon

CE, MBA, Lean Agile Coach, Trainer, Teacher, SPC, RTE, PSM, PMI-ACP, PMI-PBA, PMP, CC, ABNLP NLP (Neuro Linguistic Programming) Practitioner, NLP Coach, NLP Trainer, Practical Psychologist, Life Coach, Software Executive, Entrepreneur, Author, Investor, and Innovator with a Creative, Lean, Agile, and Wander mindset. https://LeanAgileGuru.com

Related Posts

X

Forgot Password?

Join Us

%d bloggers like this: