
Does It Make Sense?
$6.99 per pound? It used to be $6.99 per piece! Each watermelon weighs around at least 10 pounds… it does not make sense for us to pay $69.90 for a piece... Maybe for the store and the farmers … that price per pound made sense to them … but that price per pound did not make sense to us … Specially when a rival store nearby is selling it for $3.78 per piece… My wife bought the $3.78 … it made sense to us … and the watermelon was sweet ! Always ask: ‘Does it make sense … ?’ The…